Co wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego odkurzacza do schodów?

Przy tak wielu opcjach dostępnych na rynku wybór najlepszego odkurzacza do schodów w Twoim domu może być mylący. Odkryj różnice między tradycyjnymi a pionowymi odkurzaczami, modelami z workiem i bez worka, przewodowymi i bezprzewodowymi, a także inne czynniki, o których należy pamiętać, takie jak rozmiar, typ, moc ssania i łatwość użytkowania.

Rozmiar i typ

Odkurzacz o dużych rozmiarach może być trudny w użyciu podczas czyszczenia schodów, dlatego wskazane jest, aby wybrać taki, który jest smukły, lekki i łatwy w manewrowaniu. Pionowo próżnia pozwala na czyste bez zbyt dużo gięcie, ale te modele mogą być ciężkie i podatne na przewróceniem podczas poruszania się na schodach. Poszukaj takiego, który jest dobrze zaprojektowany i lekki, z dużą długością przewodu.

Odkurzacze pionowe są smukłe, lekkie, a wysokość kija minimalizuje zginanie – wszystko to sprawia, że ​​są dobrym wyborem na schody. Wiele z nich jest zasilanych bateryjnie, co eliminuje potrzebę stosowania przewodu, który może ograniczać odległość i stwarzać ryzyko potknięcia. Niektóre patyczki zamieniają się nawet w podręczne, co jest idealne do mniejszych zadań związanych z czyszczeniem.

Urządzenia ręczne są najłatwiejsze w manewrowaniu, ponieważ są na ogół kompaktowe i bezprzewodowe, ale wymagają schylania się, aby dotrzeć do schodów. Niektóre opcje mogą nie być wystarczająco wydajne, aby zebrać wszystkie nagromadzone śmieci; więc jeśli wolisz urządzenie podręczne, poszukaj takiego wyposażonego w akumulatory o dużej pojemności, wydajny system przepływu powietrza i zmotoryzowaną szczotkę rolkową.

Chociaż możesz znaleźć odkurzacze kanistrowe, które są skuteczne w przypadku schodów, upewnij się, że ten, który wybierzesz, ma długi wąż, który może dotrzeć aż do szczytu schodów, aby uniknąć przenoszenia ciężkiej, nieporęcznej jednostki w górę iw dół.

Łatwość użycia

Seniorzy i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą chcieć uniknąć noszenia ciężkiego modelu po schodach. Opcje pionowe są lżejsze i łatwiejsze w użyciu. Chociaż urządzenia ręczne są dobre do wchodzenia w ciasne zakręty, zginanie może być trudne i męczące.

Odkurzacze bezprzewodowe to najłatwiejsza i najwygodniejsza opcja. Jeśli wolisz pionowy odkurzacz, to wybierz taki z korpusem obrotowym o 180 stopni lub więcej, aby ułatwić manewrowanie w ciasnych narożnikach schodów.

Poszukaj również ergonomicznego uchwytu, który dobrze leży w dłoni. Ważna jest również łatwa kontrola dostępu; przycisk on-off na uchwycie jest idealny, z przyciskami sterowanymi nożnie i dźwigniami zwalniającymi dla łatwej obsługi.

W worku kontra bez worka

Jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń z odkurzacza do kosza, masz dwie opcje: w worku lub bez worka. W przypadku modelu w workach musisz kupić torby zastępcze i wymienić je, gdy są pełne. Zanieczyszczenia powinny być dobrze trzymane w torbie, z małą szansą na ucieczkę kurzu, brudu i alergenów w powietrze.

Odkurzacze workowe oferują również większą pojemność, co jest przydatne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, które mają tendencję do gromadzenia większej ilości śmieci, zwłaszcza w domach zamieszkałych przez zwierzęta domowe i dzieci.

Wersje bezworkowe pozwalają zaoszczędzić na kosztach wymiany worków, ale brud, który gromadzi się w kubku lub koszu, może uwalniać alergeny do powietrza podczas utylizacji. Jeśli jest to problem, poszukaj modelu bezworkowego ze zintegrowanym filtrem HEPA . Kubki/pojemniki w wersji bezworkowej mogą być małe, co oznacza, że ​​wymagane jest częstsze opróżnianie, więc weź to pod uwagę przy ocenie swojej przestrzeni.

Bezprzewodowe a przewodowe

Przewody odkurzające mogą ograniczać czyszczenie schodów, a przewód bezprzewodowy jest optymalny do poruszania się w górę i w dół. Opcje bezprzewodowe są łatwe w użyciu, nie wymagają gniazdka i można je łatwo przetransportować na szczyt schodów. Zasilanie bateryjne w modelach bezprzewodowych zwykle trwa od 15 minut do 45 minut, przy czym droższe opcje zbliżają Cię do tych ostatnich.

Decydując się na model bezprzewodowy, upewnij się, że jego bateria wystarcza na co najmniej 25 do 30 minut, abyś mógł wykonać czyszczenie bez konieczności zatrzymywania się na ładowanie; gdy bateria się wyczerpie, prawdopodobnie będzie musiała być ładowana przez 3 godziny lub dłużej. Zwróć uwagę, że niektóre odkurzacze są sprzedawane z dwiema bateriami, więc możesz używać jednego, podczas gdy drugi jest ładowany, aby uzyskać wystarczająco dużo czasu na czyszczenie.

Jeśli chcesz kupić tylko jeden odkurzacz wielofunkcyjny, model przewodowy często ma większą wydajność i większą moc ssania, co może być bardziej skuteczne w przypadku dużych powierzchni dywanowych. Aby uniknąć dźwigania odkurzacza w górę iw dół, wybierz model z długim, chowanym sznurkiem. Przewód o długości 15 stóp będzie na ogół wystarczająco długi, aby dotrzeć do szczytu schodów w większości domów. Na stronie https://www.olsztyn.com.pl/artykul,czy-odkurzacz-bezprzewodowy-przydaje-sie-w-domu,33187.html zobaczysz więcej informacji.

Moc ssania

Rodzaj podłóg w Twoim domu jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o siłę ssania. Jeśli masz głównie twarde drewno, płytki lub inne gładkie powierzchnie, z niektórymi dywanami obszarowymi tu i tam, nie będziesz potrzebować tak dużego ssania, jak w przypadku domów z dużymi dywanami i dywanami z wysokim włosiem. Siła ssania pozwala odkurzaczowi wniknąć głęboko we włókna dywanu, aby usunąć głęboko osadzone zanieczyszczenia.

Niektórzy producenci zachwalają moc ssania; w przypadku marek, które tego nie robią, rozważ inne czynniki. Na przykład w przypadku odkurzaczy przewodowych im wyższy wat powietrza (AW), tym większa moc. Kolumny o mocy 100 AW lub większej będą wystarczające, podczas gdy kanistry powinny mieć co najmniej 220 AW, a najlepiej ponad 300. W przypadku modeli bezprzewodowych wybierz jeden z zakresu od 80 do 100 AW.

W przypadku urządzenia bezprzewodowego należy również zwrócić uwagę na żywotność baterii i czas pracy, który zwykle wynosi od 15 do 45 minut. Podwójny akumulator zapewni Ci najdłuższy czas czyszczenia. Zmotoryzowana szczotka, która się obraca, zwiększa zdolność maszyny do zbierania głęboko osadzonych zabrudzeń z włókien dywanu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY