Czy wymiana skrzyni biegów jest kłopotliwa?

Dział:

Konstrukcja skrzyni biegów jest dość karkołomna. W jej obudowie możemy znaleźć trzy wały: sprzęgłowy, koronny oraz pośredni. Moc silnika jest emitowana na wałek sprzęgłowy, jaki przekazuję ją za pośrednictwem kół zębatych na wał pośredni. Na wale pośrednim oraz głównym znajdują się następne koła zębate, odpowiadające za zmianę biegów. Cały układ musi mieć należyte smarowanie. Stosuje się do tego trafny olej przekładniowy. W starszych skrzyniach często można było się spotkać z przełożeniem bezpośrednim. Będzie to wałek sprzęgłowy łączny z wałkiem głównym. Pomiędzy nimi nie następuje żadna zmiana prędkości pracy układu. Dużo osób zastanawia się również, czym jest nadbieg.

Jest to mechanizm, jaki powoduje, że prędkość wałka głównego jest większa niż sprzęgłowego. Zdarzają się skrzynie, gdzie następuje więcej niż jeden nadbieg. Są one wybitnie korzystne w samochodach, bo gwarantują długodystansową jazdę bez zmiany biegu oraz zminimalizowanie spalania samochodu – zobacz to na https://skrzyniezajac.pl. Ze względu na swoją budowę cały mechanizm waży około 40 kg. Większa część właścicieli samochodów osobowych po uszkodzeniu silnika lub skrzyni biegów twierdzi, iż pojazd nadaję się tylko na złom. Nie musimy zapominać, że w dzisiejszych czasach oba te podzespoły są częściami, które możemy zmienić w niemal każdym warsztacie samochodowym. Jeśli zdecydujemy się na osobistą wymianę skrzyni, powinniśmy zwrócić wzmiankę na kilka wybitnie istotnych szczegółów. Po pierwsze, gdzie taką skrzynię należy kupić.

Jeśli posiadamy starszy samochód, nie będzie dla nas popłatne kupno nowej skrzyni, bo jej cena ma prawo niedużo się różnić od całego samochodu. Nieraz w związku z tym warto rozejrzeć się po okolicznych szrotach, czyli sklepach z używanymi częściami samochodowymi. Przed wymianą musimy się zabezpieczyć w sporą ilość rozmaitych kluczy nasadowych oraz oczkowych. Niezbędny również może okazać się kanał. W co niektórych wozach wymiana skrzyni biegów bez kanału nie jest możliwa. Na wymianę musimy poświęcić około dwóch dni. Jeżeli posiadamy zręczności równe fachowemu mechanikowi, czas ten będzie krótszy.

Opinie

Nie ma żadnych opinii

Be the first to review “Czy wymiana skrzyni biegów jest kłopotliwa?”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *