Idylliczna wyspa Losinj w Chorwacji pozostaje poza zasięgiem radaru

Wtajemniczeni dostają się na wyspę Lošinj jachtem lub prywatnym samolotem: czarter z Wenecji, hydroplan ze Splitu lub międzynarodowy lot do Zagrzebia, a następnie przejazd samochodem, promem i jeszcze więcej jazdy. Nie jest to łatwo dostępne miejsce, co pozwoliło wyspie zachować senną, uwodzicielską naturę. A wyselekcjonowana, doświadczona grupa podróżników od pokoleń schodzi na wyspę.

Wyspa była zamożną enklawą na początku XIX wieku, kiedy przemysł stoczniowy był w rozkwicie, okres, który odcisnął swoje piętno w postaci oszałamiających willi, które niegdyś były letnimi domami królewskich i europejskiej elity. Arcyksiążę Carl Stephan był jednym z pierwszych członków rodziny królewskiej, którzy skłaniali się ku Lošinj ze względu na korzyści zdrowotne, a inni członkowie dynastii Habsburgów — cesarz Franciszek Józef I i cesarzowa

Elżbieta, arcyksiążę Franciszek Ferdynand i książę koronny Rudolf — wraz z członkami dworu cesarskiego burżuazja szybko poszła za nim. Lošinj jest domem dla około 200 roślin leczniczych, takich jak mirt, wawrzyn i oregano. Ponadto łagodny, ciepły mikroklimat i niezwykle czyste powietrze sprawiły, że obszar ten był szczególnie atrakcyjny dla XIX-wiecznych podróżników pragnących wyleczyć problemy z oddychaniem.

W rzeczywistości Austro-Węgry ogłosiły Lošinj uzdrowiskiem klimatycznym w 1892 roku.

Ponad sto lat później wyspa nadal zachowuje swoją uspokajającą, leczniczą jakość, a nowa fala turystów przybywa, aby zrelaksować się w willach, które stały się butikami hoteli i najnowocześniejszych spa. Hotel Alhambra dysponuje krytym basenem z morską wodą, sauną fińską i turecką oraz imponującym menu spa, w tym Alhambra Dream, 180-minutowym zabiegiem obejmującym twarz z lawendą i nieśmiertelnikiem, masażem tkanek głębokich wykonywanym na cztery ręce oraz peeling całego ciała z dodatkiem lauru i pomarańczy.

Jeśli pragniesz większej prywatności, hotel oferuje również luksusowe wille w pobliżu, w tym Villa Hortensia z przepięknymi widokami, prywatny konsjerż, szef kuchni i usługi lokaja.

Większy hotel Bellevue posiada kryte i odkryte baseny z wodą morską, prywatną plażę nad zatoką Cikat i może zorganizować loty taksówkami, które mogą pomieścić do sześciu osób z niemal każdego miejsca w Europie. Jego rozbudowane menu spa oferuje wiele masaży, w tym LCM (Light Color Movement), który łączy medycynę kwantową, terapię kolorami i częstotliwość dźwięku. Nieinwazyjna Eximia HR77 jest dostępna wyłącznie w spa i podobno działa cuda w walce z cellulitem.

W Moving Tribute 12 młodych kobiet zastanawia się nad dziedzictwem Kamali Harris

Choć wyspa jest ukierunkowana na zdrowie, w równym stopniu koncentruje się na doskonałym jedzeniu i winie. Usiądź na posiłek w restauracji Alhambra, Alfred Keller; zapoznaj się z obszerną kartą win zawierającą imponujące chorwackie butelki; a następnie zjedz posiłek z Chef Melkior Basic. Foie gras na dojrzałym risotto z serem owczym z czarną truflą i ciepła ośmiornica adriatycka z bawolą mozzarellą to tylko jego przystawki.

Na talerze i nalewki przy basenie najlepszy jest bar plażowy Bellevue, Meridien 44˚31’50, który oferuje wspaniały taras na zachody słońca i musujące róże.Na nabrzeżu znajduje się kilka małych lokalnych barów i restauracji. Domowe pieczywo Villa Diana (Cikat 8, 51550, Mali Losinj) i stek dojrzewający na sucho dobrze komponują się z butelką lokalnego wina Plavac Mali. Bardziej odizolowany Lanterna Grill (Cikat ul. 24, 51550, Mali Losinj) na przylądku z widokiem na wodę słynie z grillowanego mięsa i zachwycających zachodów słońca.

Jeśli wybierasz się do miasta, Borik Mediterranean Bar (Ul. Suncana uvala 5, 51550, Mali Losinj) znajduje się tuż przy plaży, ze stolikami na piasku i owocami morza z przodu i pośrodku menu. Punta (Sestavine 17, 51551, Veli Losinj) w Veli Losinj to świetne miejsce na relaks i delektowanie się kieliszkiem lub dwoma z około 50 chorwackich win z listy. Szef kuchni gotuje mieszankę mięs na otwartym palenisku na tarasie z widokiem na miasto i morze. przeczytaj na stronie

Odwiedzający obszarze często wypełnić swoje dni z długich spacerów i przejażdżek rowerowych wzdłuż wody na Cikat lub z większą podwyżką Cikat Forest Park, gdzie 80000 cudownie pachnące sosny Aleppo zostały posadzone pod koniec 19 wieku. Nurkowanie jest duży w regionie i miłośników historii powinny punkt nurkowania w historycznym Podwodny Park, gdzie repliki stuletnich armat, amfor i kotwic są na wyświetlaczu. Choć nie są one prawdziwe, nurkowanie jest nadal piękne, a ponieważ jest to stosunkowo płytkie, nie licencjonowanych nurkowie mogą również korzystać z doświadczeń z trenerem w tym wątku.

Port Mali Losinj, którego historia sięga XIV wieku,

znajduje się na południowej stronie wyspy w zatoce Augusta. Jest to bardziej komercyjna część wyspy i jest doskonałym miejscem na zakupy, obserwowanie ludzi i spacery po kolorowych domach dawnych kapitanów morskich, pochodzących w dużej mierze z początku XIX wieku. Po południowo-wschodniej stronie wyspy, w Veli Losinj, architektura i charakter są kontynuowane dzięki jasnym domom, kościołom, kaplicom i wieżom.

Dla miłośników sztuki barokowy kościół św. Antoniego Opata Kotwicy posiada galerię obrazów mistrzów włoskich, a kościół Matki Bożej Anielskiej, przebudowany w stylu barokowym, posiada kolekcję obrazów mistrzów weneckich. Nie można przegapić posągu Apoksyomenosa, pochodzącego z II lub I wieku p.n.e. Brązowy posąg został znaleziony na dnie morza na południowy wschód od Lošinj w latach 90. XX wieku. Wykopanie zajęło dwa lata, przywrócenie około sześciu, a teraz jest wystawiane w Muzeum Apoxyomenos, dawniej znanym jako Pałac Kvarner.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY