Alkohol stosowany z lekami może powodować skutki uboczne

Picie alkoholu z niektórymi lekami może również powodować niepożądane (a czasami niebezpieczne) skutki uboczne. Na przykład:

Alkohol może powodować senność lub zawroty głowy, gdy jest przyjmowany z (niektórymi) lekami przeciwhistaminowymi, antydepresyjnymi, tabletkami nasennymi lub lekami przeciwlękowymi.

Alkohol może wpływać na leki na nadciśnienie i chorobę lokomocyjną.

Kiedy alkohol miesza się z silnymi lekami na receptę, takimi jak opioidowe leki przeciwbólowe, połączenie to może zwiększyć ryzyko przedawkowania. Alkohol z opioidami może spowolnić tempo oddychania i prowadzić do senności i utraty przytomności.

Niektóre antybiotyki negatywnie oddziałują z alkoholem, a inne mogą powodować ciężką reakcję. Objawy mogą obejmować rozstrój żołądka, zaczerwienienie skóry, ból głowy, szybkie lub nieregularne bicie serca, senność lub zawroty głowy.

Pamiętaj, że alkohol może pozostawać w twoim organizmie przez kilka godzin po ostatnim wypiciu, dlatego ważne jest, aby mieć świadomość, że interakcje mogą wystąpić długo po zaprzestaniu picia.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia, aby uzyskać poradę na temat przyjmowanych leków i picia alkoholu.

Co zrobić, jeśli wystąpią skutki uboczne?

Jeśli wystąpią skutki uboczne podczas przyjmowania leków:

W nagłych wypadkach zawsze dzwoń na numer alarmowy (112).

Zwróć uwagę na skutki uboczne i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Może być konieczne dostosowanie dawki lub rodzaju stosowanego leku.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych:

Przyjmuj wszystkie leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nie zażywaj niczyich leków.

Dowiedz się o swoich lekach. Wszystkie leki na receptę posiadają ulotkę informacyjną o nazwie Consumer Medicine Information (CMI). Zawiera szczegółowe informacje o leku w prostym języku angielskim, w tym sposób jego stosowania, działania niepożądane i środki ostrożności. Twój farmaceuta może również podać CMI dla twojego leku.

Porozmawiaj ze swoim farmaceutą, jeśli kupujesz leki dostępne bez recepty lub leki uzupełniające. Mogą doradzić Ci w sprawie skutków ubocznych i interakcji z innymi przyjmowanymi lekami. Należy pamiętać, że leki kupowane w supermarkecie mogą również powodować skutki uboczne.

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach na receptę, lekach bez recepty i lekach uzupełniających.

Dokonuj corocznego przeglądu wszystkich przyjmowanych leków. Jest to ważne dla osób starszych, ponieważ są bardziej narażone na skutki uboczne. Przegląd może odbyć się w aptece lub w domu. Zapytaj swojego lekarza o więcej informacji na temat recenzji leków.

Inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leków, to:

Zapytaj swojego lekarza, czy poprawa stylu życia może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki. Niektóre schorzenia można lepiej opanować poprzez zmiany w diecie i regularne ćwiczenia.

Zwróć niechciane i nieaktualne leki do apteki w celu ich bezpiecznego usunięcia. Jest to usługa bezpłatna.

Porozmawiaj z farmaceutą o środkach pomocniczych, które pomogą Ci zorganizować przyjmowanie tabletek. Jeśli przyjmujesz wiele różnych leków w różnym czasie, możesz być narażony na ryzyko popełnienia błędów.

Zadawaj pytania swojemu lekarzowi lub farmaceucie, aby zrozumieć korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem leków.

Pacjenci chcą brać określone leki. Producenci leków są aktywnymi reklamodawcami, często w mylący sposób. Profesjonalne stowarzyszenia oferują zalecenia dotyczące zażywania narkotyków, które są wąsko skoncentrowane, często nie wyjaśniają w pełni ryzyka/nagrody i rzadko biorą pod uwagę koszty finansowe.

A potem agencje regulacyjne, które oceniają leki pod kątem dopuszczenia do obrotu, nie biorą pod uwagę opłacalności i oferują niewiele wskazówek dotyczących odpowiedniego stosowania po zatwierdzeniu leku. Te agencje naprawdę powinny wziąć pod uwagę wielkość korzyści i, wraz z profesjonalnymi stowarzyszeniami, lepiej komunikować to, a także opłacalność swoich zaleceń i zatwierdzeń.

Podsumowanie

Stosowanie leków wraz z alkoholem czy innymi lekami może nieść bardzo powazne skutki dla Twojego organizmu. Dbaj o to, aby zawsze przed wzięciem leków przeczytać ulotkę informacyjną, na której znajdziesz wszelkie potrzebne Ci informacje dotyczące dawkowania I ewentualnych skutków ubocznych. Na ulotce znajdziesz też informację z jakimi lekami nie powinieneś łączyć danych tabletek, wziewów czy syropu oraz jakie skutki uboczne są sygnałem ostrzegawczym, że coś jednak jest nie tak I warto skontakować się z lekarzem prowadzącym, który sprawdzi czy biorąc dane medykamenty nie robisz sobie krzywdy.

Co więcej – staraj się nie stosować leków łącznie z alkoholem – to niestety może spowodować poważne uszkodzenia Twojego zdrowia. Nie pozwól na to I biorąc leki zadbaj o siebie odstawiając napoje zawierające alkohol.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, wejź na https://www.huffpost.com/entry/when-surgeons-operate-on-two-patients-at-once_n_59663f02e4b03f144e2fc463

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY