Porady psychologiczne

SKU: ASTRX0002

Psychiatra a psycholog – czym różnią się te zawody?

Wiele osób w Polsce mylnie interpretuje zawody psychiatry oraz psychologa. W rzeczywistości, oba zawody skupiają się na zdrowiu psychicznym, jednak zakres obowiązków jest zupełnie inny. Podobnie zresztą jak ścieżka edukacji prowadząca do danego zawodu. Warto zatem rozwikłać różnice jakie zachodzą w zestawieniu psychiatra a psycholog.

Psychiatra to wyspecjalizowany lekarz

W odróżnieniu od psychologa, psychiatra uzyskuje dyplom lekarski po sześcioletnich studiach medycznych. Następnie odbywa 13-miesięczny staż oraz zdaje egzamin końcowy. Dopiero w tym momencie lekarz może rozwijać się w specjalizacji psychiatry. W jego kompetencjach leży leczenie zaburzeń psychicznych oraz ścisła współpraca z neurologiem. Może wystawiać recepty oraz rozwijać się w kierunku pełnienia funkcji prywatnego psychologa. Warto nadmienić, że pacjent nie potrzebuje skierowania, aby uzyskać pomoc ze strony psychiatry.

Psycholog odpowiada za higienę zdrowia psychicznego

O ile psychiatra odpowiada za leczenie, o tyle psycholog skupia się na higienie i profilaktyce zdrowia psychicznego. Aby zostać psychologiem, konieczne są pięcioletnie studia i uzyskanie dyplomu magistra. Zawód ten jest regulowany prawnie. Psycholog również może rozwijać swoją specjalizację, np. w kierunku psychoterapii, co wiąże się z dodatkowymi szkoleniami. W odróżnieniu od psychiatry, psycholog nie może wystawiać recept. Skorzystanie z jego usług w ramach NFZ wymaga skierowania, np. od wykwalifikowanego psychiatry.

Opinie

Nie ma żadnych opinii

Be the first to review “Porady psychologiczne”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *