Atuty oraz właściwości instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne uzyskują prąd, który posiada pokaźniejszą częstotliwość aniżeli ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd również zawsze w pierwszej kolejności wyczerpuje się prąd pochodzący z instalacji, a później wykorzystuje się dopiero prąd z sieci. Zdarza się niemniej jednak, że pojawia się nadmiar prądu, który jest niewykorzystywany. Dzięki stosowaniu specjalnych liczników dwukierunkowych wolno z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej.

Polska ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi klarownie, że nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej działalności. I tutaj pojawia się pojęcie: prosument czyli podmiot, który jest równolegle fabrykantem energii (fotowoltaicznej) jak oraz jej konsumentem – więcej na stronie instalacje fotowoltaiczne Kraków. W sytuacji, kiedy przeznaczony prąd jest niewystarczający można pobierać go z sieci publicznej. Struktury fotowoltaiczne on-grid nie potrzebują stosowania specjalistycznych akumulatorów, a to wpływa na obniżenie wydatków montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to ciekawe rozwiązanie, które pozwala oszczędzić wiele pieniędzy. Oprócz możliwości przesyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE napomyka również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering).

W praktyce świadczy to, iż posiadacz mikroinstalacji ma możliwość przesłania nadwyżki energii do sieci oraz odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może wobec tego wyprodukować energię w dowolnym momencie, a też odebrać ją kiedykolwiek zechce. Kompetentnie nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Jest to nic innego jak kalkulowanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Co więcej instalacja fotowoltaiczna może mieć także szczególny licznik, jaki zezwala analizować wykresy zużywania energii.

Opinie

Nie ma żadnych opinii

Be the first to review “Atuty oraz właściwości instalacji fotowoltaicznych”